Најави се / Регистрирај се  
0
Јазик:
KINO 20:00
Додај аларм
Аполо 13 - poster
РежијаRon Howard
СцеаристJim Lovell
Jeffrey Kluger
рејтинг7.6/10
жанрАвантура
Драма
Историски
ДржаваСАД
времетраење
Сподели на:Погледни го:

Ми се допаѓа! (18)

Број на коментари (-)

Аполо 13

Apollo 13 (1995)

Ваша оценка

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
(8.6/10)

Посета

8492

Содржина

Филм според третата мисија за слетување на Месечината. Овој филм ги прикажува проблемите на екипажот на „Аполо 13“, на контролорите на мисијата и на семејствата, откако една речиси кобна несреќа го оштетува вселенското возило.
„Хјустон, имаме проблем“. Овие зборови станаа бесмртни при напнатите денови од кризата на мисијата за слетување на Месечината, „Аполо 13“, во 1970 година, настани кои се реконструираат во оваа епска историска драма од Рон Хауард. Астронаутот Џим Ловел (Том Хенкс) ги води пилотот на командниот модул, Џек Свигерт (Кевин Бејкон) и возачот на месечевиот модул, Фред Хејз (Бил Пакстон) на тоа што е насловено како трета мисија за слетување на Месечината, организирана од НАСА. До половината пат на леталото сѐ оди како подмачкано, а потоа експлозијата на еден резервоар за кислород се заканува да ги прекине кислородот и струјата за екипажот. Додека храбрите астронаути се соочуваат со дилемата дали ќе се задушат или ќе замрзнат до смрт, Метингли и водачот на контролата на мисијата, Џин Кранц (Ед Херис), се борат да најдат начин да го вратат екипажот дома, знаејќи дека астронаутите веројатно се соочуваат со смртна опасност кога оштетениот брод повторно ќе влезе во атмосферата на Земјата.

Коментар

Само регистрираните корисници можат да додаваат коментари. Најави се или Регистрација
Претплати ме на оваа тема
Прикажи ги сите коментари (-)
0


Реприза:
сабота, 29. септември 2018
20:30 TV 1000 Аполо 13
недела, 30. септември 2018
15:15 KINO Аполо 13
четврток, 4. октомври 2018
18:45 TV 1000 Аполо 13
среда, 31. октомври 2018
23:45 FOX Movies Аполо 13


Корисниците ги избрале филмовите


Имате прашање ?
Сугестија ?
Крикита ? :(

Ако имате било какви прашања во врска со ТВ распоред, потполнете го прашалникот. Одговорот стигнува веднаш!


Најави се

Корисничко име:
Лозинка:
Запомни ме