Најави се / Регистрирај се  
0
Јазик:
Sky Cinema Cult IT 00:50
Додај аларм
Виорот на војната - poster
РежијаThaddeus O'Sullivan
СцеаристHugh Whitemore
рејтинг7.1/10
жанрБиографија
Драма
Историски
Војна
ДржаваОбединетото Кралство
САД
времетраење
Сподели на:Погледни го:

Ми се допаѓа! (3)

Број на коментари (-)

Виорот на војната

Into the Storm (2009)

Ваша оценка

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
(8.0/10)

Посета

896

Содржина

Пет години, Винстон Черчил играше огромна улога во уништувањето на Нацистите за време на Втората светска војна, а неговото неоспорно лидерство и реторика инспирираа милиони во борбата против хитлеровата Германија до самиот крај.
Пет години, Винстон Черчил ја играше единствената, можеби и најбитна улога во поразувањето на Нацистите за време на Втората светска војна, користејќи го своето неоспорно лидерство и реторика, инспирирајќи милиони Британци и други членови на слободниот свет во борбата против хитлеровата Германија до самиот крај. Продолжувајќи ја приказната за Винстон Черчил, раскажана во наградуваниот филм на HBO, „Виорот на војната 1“, „Виорот на војната 2“ е поставен во времето на Втората светска војна и нуди интимен поглед во создавањето на херојот на една нација, чија вештина како голем воен водач на крајот ја поткопува неговата политичка кариера и се заканува на неговиот брак со Клеми, жената која долги години го поддржува. По успехот на сојузниците, Британија отиде на гласање во 1945 за да одлучи за својот пост-воен премиер и владејачка партија, за што ѝ требаше преку една недела за да ги изброи сите гласови. Тогашниот премиер, Винстон Черчил отиде на одмор во Франција заедно со своите сопруга и ќерка, за нервозно да ги дочека резултатите. Користејќи ги тие 10 дена како рамка за својата приказна, Виорот на војната 2 го следи Черчил додека ја дочекува својата судбина, сеќавајќи се на воените години и како ја водеше својата нападната нација низ тоа тешко време полно со предизвици.

Коментар

Само регистрираните корисници можат да додаваат коментари. Најави се или Регистрација
Претплати ме на оваа тема
Прикажи ги сите коментари (-)
0


Реприза:
петок, 5. октомври 2018
04:20 HBO2 Виорот на војната
среда, 10. октомври 2018
02:35 HBO2 Виорот на војната


Корисниците ги избрале филмовите


Имате прашање ?
Сугестија ?
Крикита ? :(

Ако имате било какви прашања во врска со ТВ распоред, потполнете го прашалникот. Одговорот стигнува веднаш!


Најави се

Корисничко име:
Лозинка:
Запомни ме