Најави се / Регистрирај се  
0
Јазик:
HBO2 15:50
Додај аларм
Ајнштајн и Едингтон - poster
РежијаPhilip Martin
СцеаристPeter Moffat
рејтинг7.4/10
жанрБиографија
Драма
Историски
ДржаваОбединетото Кралство
САД
времетраење
Сподели на:Погледни го:

Ми се допаѓа! (0)

Број на коментари (-)

Ајнштајн и Едингтон

Einstein and Eddington (2008)

Ваша оценка

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
(8.0/10)

Посета

694

Содржина

Во Ајнштајн и Единготн играа Дејвид Тенант, како британскиот научник Сер Стенли Едингтон, и Енди Серкис како Алберт Ајнштајн.
Во драмата играат Дејвид Тенант и Енди Серкис Пролетта 1914 година, Европа е на раб на војна, а никој немаше чуено за скриениот германски научник Алберт Ајнштајн. Еден британска астроном, Артур Едингтон, сфатил дека теориите на Ајнштајн можат да отворат сосема нови начини на гледање на времето и просторот. И покрај опасноста да бидат бележани како предавници, тие двајца почнале уникатна комуникација. Едно затемнување на сонцето во Африка дало можност да се докажат теориите на Ајнштајн. Едингтон, чуден херој, тргнал на патување кое ќе ја промени перцепцијата за универзумот засекогаш.

Коментар

Само регистрираните корисници можат да додаваат коментари. Најави се или Регистрација
Претплати ме на оваа тема
Прикажи ги сите коментари (-)
0


Реприза:
четврток, 27. септември 2018
15:05 HBO Ајнштајн и Едингтон
петок, 28. септември 2018
07:25 HBO Ајнштајн и Едингтон
среда, 3. октомври 2018
14:10 HBO2 Ајнштајн и Едингтон


Корисниците ги избрале филмовите


Имате прашање ?
Сугестија ?
Крикита ? :(

Ако имате било какви прашања во врска со ТВ распоред, потполнете го прашалникот. Одговорот стигнува веднаш!


Најави се

Корисничко име:
Лозинка:
Запомни ме