Најави се / Регистрирај се  
0
Јазик:
HBO2 06:00
четврток 27. септември 2018
Додај аларм
Ана и кралот - poster
РежијаAndy Tennant
СцеаристAnna Leonowens
Steve Meerson
рејтинг6.7/10
жанрДрама
Историски
Романса
ДржаваСАД
времетраење
Сподели на:Погледни го:

Ми се допаѓа! (11)

Број на коментари (-)

Ана и кралот

Anna and the King (1999)

Ваша оценка

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
(8.7/10)

Посета

8716

Содржина

Англиската учителка Ана Леоновенс направила нешто што жените од викторијанската ера едноставно не го правеле. Младата вдовица отпатувала илјадници километри со својот син, во земја која во голема мера била непозната во западниот свет. Таа пристигнала во Сијам барајќи авантура. Нема враќање од тоа што ја чека во овој чуден нов свет. Ана добива работа како учителка на 58-те деца на кралот. Таа знае многу малку за кралот Монгкут, освен фактот дека неговиот народ него го смета за бог. Таа во себе има создадено цивилизациска предрасуда за кралот, сметајќи го за нецивилизиран. Но наскоро сфаќа дека и кралот има слични погледни за Западот. Со текот на времето, Ана и кралот почнуваат да се поврзуваат. Ана открива дека Монгкут е вистински визионер кој го предводи Сијам да стане земја од современиот свет. Кралот признава дека Ана ги просветлила не само него и неговото семејство туку и самиот Сијам.

Коментар

Само регистрираните корисници можат да додаваат коментари. Најави се или Регистрација
Претплати ме на оваа тема
Прикажи ги сите коментари (-)
0


Реприза:
недела, 7. октомври 2018
03:30 HBO3 Ана и кралот


Корисниците ги избрале филмовите


Имате прашање ?
Сугестија ?
Крикита ? :(

Ако имате било какви прашања во врска со ТВ распоред, потполнете го прашалникот. Одговорот стигнува веднаш!


Најави се

Корисничко име:
Лозинка:
Запомни ме