Најави се / Регистрирај се  
0
Јазик:
Eurochannel 02:40
Додај аларм
Чефури марш! - poster
РежијаGoran Vojnović
СцеаристGoran Vojnovic
рејтинг6.7/10
жанрКомедија
Семејство
ДржаваСловенија
Босна и Херцеговина
времетраење
Сподели на:Погледни го:

Ми се допаѓа! (3)

Број на коментари (-)

Чефури марш!

Čefurji raus (2013)

Ваша оценка

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
(8.7/10)

Посета

1734

Содржина

Филмот ги прикажува животите на четворица тинејџери, деца на имигранти од поранешна Југославија, кои живеат во злогласното предградие на Љубљана, Фужине. Дружејќи се во своето маало, тие ги споделуваат своите фрустрации.
„Чефури марш!“ ги прикажува животите на тинејџерите Марко, Ади, Ацо и Дејан. Тие се деца на имигранти од поранешна Југославија и живеат во злогласното предградие на Љубљана, Фужине. Дружејќи се во своето маало, тие ги споделуваат своите фрустрации. Марко се откажал од играње кошарка, Ади е вознемирен поради зависноста од дрога на брат му, Ацо чувствува дека сите во неговиот живот му прават проблеми, а Дејан е вознемирен поради желбата на мајка му да се преселат затоа што не сака да ги остави пријателите и Фужине. Една ноќ, тие се запрени од полицијата и нивните светови драматично се менуваат. Со одлични настапи на младата актерска екипа, „Чефури марш!“ претставува трогателен портрет за сложеноста на идентитетот и прилагодувањето кон новите околности.

Коментар

Само регистрираните корисници можат да додаваат коментари. Најави се или Регистрација
Претплати ме на оваа тема
Прикажи ги сите коментари (-)
0


Корисниците ги избрале филмовите


Имате прашање ?
Сугестија ?
Крикита ? :(

Ако имате било какви прашања во врска со ТВ распоред, потполнете го прашалникот. Одговорот стигнува веднаш!


Најави се

Корисничко име:
Лозинка:
Запомни ме