Најави се / Регистрирај се  
0
Јазик:
HBO2 07:40
Додај аларм
Хјустон, имаме проблем! - poster
РежијаZiga Virc
СцеаристBostjan Virc
Ziga Virc
рејтинг8.0/10
жанрДокоментарен
Драма
ДржаваСловенија
хрватска
Германија
Република Чешка
Катар
времетраење
Сподели на:Погледни го:

Ми се допаѓа! (4)

Број на коментари (-)

Хјустон, имаме проблем!

Houston, We Have a Problem! (2016)

Ваша оценка

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
(7.0/10)

Посета

3140

Содржина

Вселенската трка и слетувањето на Месечината се настани што ја дефинираа Студената војна. Тие се и храна за теориите на завера. Овој документарец ги истражува митот и тајната зад американското купување на југословенската вселенска програма.
Меѓународна интрига од времето на Студената војна, декласифицираните тајни документи и загадочната зделка помеѓу Џон Ф. Кенеди и претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито, се само врвот на ледениот брег во ова режисерско деби на Жига Вирц. Заматувајќи ја границата помеѓу фактите и измислиците, филмот „Хјустон, имаме проблем!“ го истражува митот зад почетоците на американската трка да стане првата земја што испратила човек на Месечината, како и наводната милионска зделка за купување на југословенската вселенска програма од страна на САД од почетокот на 1960-тите. Комбинирајќи архивски снимки со современи интервјуа со филозофот Славој Жижек и со некои од клучните фигури во истрагата на овој филм, вклучително и со еден поранешен југословенски вселенски инженер, еден американски историчар и еден пензиониран генерал на ЈНА, филмот „Хјустон, имаме проблем“ претставува фасцинантен документарец за меѓународната дипломатија и за градењето митови за време на Студената војна, како и за лагите, манипулациите и валканите игри што се користат за градење на националниот идентитет.

Коментар

Само регистрираните корисници можат да додаваат коментари. Најави се или Регистрација
Претплати ме на оваа тема
Прикажи ги сите коментари (-)

WP007

dobra bajka... YU znanstvenici nisu znali napraviti ni pravi mlazni zrakoplov bez pomoći britanaca koji su davali mlazne motore za Jastrebe i Galebe. prava je istina da su švercani Migovi i druga sovjetska vojna oprema amerima.

Објавено 25.09.2016
1


Корисниците ги избрале филмовите


Имате прашање ?
Сугестија ?
Крикита ? :(

Ако имате било какви прашања во врска со ТВ распоред, потполнете го прашалникот. Одговорот стигнува веднаш!


Најави се

Корисничко име:
Лозинка:
Запомни ме