Најави се / Регистрирај се  
0
Јазик:
Sky Cinema Uno 12:05
Додај аларм
Борг и Мекенро - poster
РежијаJanus Metz
СцеаристRonnie Sandahl
рејтинг7.0/10
жанрБиографија
Драма
Спорт
ДржаваШведска
Данска
Финска
времетраење
Сподели на:Погледни го:

Ми се допаѓа! (0)

Број на коментари (-)

Борг и Мекенро

Borg vs McEnroe (2017)

Ваша оценка

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
(10.0/10)

Посета

967

Содржина

Бјорн Борг, најдобриот тенисер на светот, е на пат кон петта титула на Вимблдон во 1980-тата. Тој само треба да го победи немилосрдниот и зајадлив Џон Мекенро. Со масивен притисок вез двајцата, филмот кулминира во напорен финален меч.
Во летото 1980-тата Бјорн Борг е најдобар тенисер на светот. Моќен и ригорозно дисциплиниран играч, има само една пречка на неговиот стремеж кон рекордната петта титула на Вимблдон: талентираниот и жестоко остар млад Американец, Џон Мекенро. Има три дена до почетокот на турнирот, а Борг тренира религиозно во луксузниот дом во Монако, со помош на неговиот тренер и ментор Ленарт и девојката Маријана. Но експлозивната самодоверба и уништувачкиот карактер на Мекенро, постојано го притискаат смирениот и нормално цврст темперамент на Борг. Со ситуација во секој од двајцата е антитеза на другиот, двајцата играчи се впуштаат во нивните почетни мемории како што климактичниот турнир се доближува. Брутален и неверојатно напорен, самиот меч – сметан за еден од најдобрите на сите времиња – ќе го обележи врвот на ривалството наречено „оган и мраз“ меѓу Борг и Мекенро.

Коментар

Само регистрираните корисници можат да додаваат коментари. Најави се или Регистрација
Претплати ме на оваа тема
Прикажи ги сите коментари (-)
0


Реприза:
четврток, 4. октомври 2018
13:25 HBO Борг и Мекенро
петок, 5. октомври 2018
06:00 HBO Борг и Мекенро
среда, 10. октомври 2018
21:05 HBO2 Борг и Мекенро
понеделник, 15. октомври 2018
22:05 HBO Борг и Мекенро


Корисниците ги избрале филмовите


Имате прашање ?
Сугестија ?
Крикита ? :(

Ако имате било какви прашања во врска со ТВ распоред, потполнете го прашалникот. Одговорот стигнува веднаш!


Најави се

Корисничко име:
Лозинка:
Запомни ме