Најави се / Регистрирај се  
0
Јазик:
HBO2 03:05
Додај аларм
Реформација - poster
РежијаUwe Janson
рејтинг6.7/10
жанрДрама
Историски
ДржаваГерманија
Република Чешка
времетраење
Сподели на:Погледни го:

Ми се допаѓа! (2)

Број на коментари (-)

Реформација

Zwischen Himmel und Hölle (2017)

Ваша оценка

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
(7.0/10)

Посета

1655

Содржина

Пред петстотини години, еден револуционерен свештеник од темел ги промени христијанскиот свет и патот на европската цивилизација.
Ризикувајќи ги својот живот, академската репутација и соочувајќи се со осуда поради своите уверувања, еден човек ѝ се спротивстави на семоќната Католичка црква и западниот свет никогаш повеќе не беше ист. Обележувајќи ја 500-годишнината од реформацијата, ова е приказна за Мартин Лутер, визионерскиот реформатор и една од најважните верски личности во историјата, која ги промени верувањата на општеството во време кога Католичката црква доминираше во секоја дискусија и во секое јавно мислење.
„Реформација го прикажува сѐ поголемиот бес кај Лутер поради корупцијата и дволичноста на црковната хиерархија во раниот 16 век, што на крајот го претвора во револуционер. Од неговата екскомуникација и неговиот говор дека „има лажна црква и има вистинска црква, до неговото објавување на 95-те тези пред црковната врата во Витенберг, оваа драма го прикажува Лутер не како светец или верник туку како човек на своето време кој го правел тоа што сметал дека е исправно.

Коментар

Само регистрираните корисници можат да додаваат коментари. Најави се или Регистрација
Претплати ме на оваа тема
Прикажи ги сите коментари (-)
0


Реприза:
сабота, 29. септември 2018
02:55 HBO2 Реформација


Корисниците ги избрале филмовите


Имате прашање ?
Сугестија ?
Крикита ? :(

Ако имате било какви прашања во врска со ТВ распоред, потполнете го прашалникот. Одговорот стигнува веднаш!


Најави се

Корисничко име:
Лозинка:
Запомни ме