Најави се / Регистрирај се  
0
Јазик:
HBO2 08:00
Додај аларм
Сторм - poster
РежијаDennis Bots
СцеаристKarin van Holst Pellekaan
рејтинг6.2/10
жанрСемејство
ДржаваХоландија
Белгија
Луксембург
Сподели на:Погледни го:

Ми се допаѓа! (2)

Број на коментари (-)

Сторм

Storm: Letters van Vuur (2017)

Ваша оценка

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
(0.0/10)

Посета

430

Содржина

„Сторм се одвива во 16 век, за време на реформацијата, кога слободата на говорот била под закана во Европа. Филмот ја раскажува приказната за Сторм, 12-годишниот син на сопственикот на печатница во Антверпен, Клас Ветен, кој тајно печател забранети текстови. Кога Клас одлучува да отпечати едно забрането писмо од контроверзниот реформатор Мартин Лутер, тој е уапсен. Сторм успева да избега со оригиналното писмо. Тој се одметнува и по него се организира потера од новиот инквизитор. На Сторм му помага сирачето Маријке, па тој бега во градската канализација и е во трка со времето за да го спаси својот татко да не биде запален на клада. Но, кому може да му верува во светот кој западнал во верски фанатизам?

Коментар

Само регистрираните корисници можат да додаваат коментари. Најави се или Регистрација
Претплати ме на оваа тема
Прикажи ги сите коментари (-)
0


Реприза:
недела, 7. октомври 2018
06:00 HBO3 Сторм


Корисниците ги избрале филмовите


Имате прашање ?
Сугестија ?
Крикита ? :(

Ако имате било какви прашања во врска со ТВ распоред, потполнете го прашалникот. Одговорот стигнува веднаш!


Најави се

Корисничко име:
Лозинка:
Запомни ме