Најави се / Регистрирај се  
0
Јазик:
HBO2 19:00
Додај аларм
Возвишение - poster
РежијаVictor Bojinov
СцеаристVictor Bojinov
Nelly Dimitrova
рејтинг8.1/10
жанрКомедија
Драма
Историски
ДржаваБугарија
Македонија
Сподели на:Погледни го:

Ми се допаѓа! (1)

Број на коментари (-)

Возвишение

Heights (2017)

Ваша оценка

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
(8.5/10)

Посета

1035

Содржина

„Возвишение е еден од најамбициозните бугарски проекти во последно време и претставува адаптација на истоимениот роман на Милан Русков, објавен во 2011 година. Филмот ја прикажува состојбата во Бугарија во 1870-тите, неколку години пред војната по која земјата беше одделена од Отоманската Империја. Во режија на Виктор Божинов и според адаптација на Нели Димитрова, приказната го прикажува Гичо, млад човек од бунтовничката група што ја предводи Димитар Обшти, кој се борел против Турците. По успешниот грабеж на еден воз, Обшти на Гичо му дава специјална мисија, да му однесе писмо на Васил Левски. Придружуван од својот пријател Асенчо, Гичо влегува во таа авантура.

Коментар

Само регистрираните корисници можат да додаваат коментари. Најави се или Регистрација
Претплати ме на оваа тема
Прикажи ги сите коментари (-)
0


Реприза:
недела, 30. септември 2018
10:00 HBO2 Возвишение
петок, 5. октомври 2018
03:35 HBO Возвишение
петок, 5. октомври 2018
12:15 HBO Возвишение
четврток, 11. октомври 2018
16:00 HBO Возвишение


Корисниците ги избрале филмовите


Имате прашање ?
Сугестија ?
Крикита ? :(

Ако имате било какви прашања во врска со ТВ распоред, потполнете го прашалникот. Одговорот стигнува веднаш!


Најави се

Корисничко име:
Лозинка:
Запомни ме