Најави се / Регистрирај се  
0
Јазик:
HBO3 04:40
четврток 28. септември 2018
Додај аларм
Кога ќе дојде војната - poster
РежијаJan Gebert
СцеаристJan Gebert
рејтинг7.2/10
жанрДокоментарен
ДржаваРепублика Чешка
хрватска
времетраење
Сподели на:Погледни го:

Ми се допаѓа! (0)

Број на коментари (-)

Кога ќе дојде војната

Až přijde válka (2018)

Актери

Peter Svrcek

Ваша оценка

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
(0.0/10)

Посета

181

Содржина

Парамилитарна група во Словачка регрутира стотици млади мажи со тивко одобрување од власта. Целта на групата е едноставна – да се подготват за војна и да направат модел на општество засновано на воени вежби, послушност и страв.
На прв поглед Петер живее живот на типичен европски тинејџер – живее со родителите, има убава девојка, оди на факултет. Сепак, неговиот вистински живот е на друго место – како главен на парамилитарната единица наречена „Словенски бранци“, која регрутира стотици тинејџери Словаци со тивко одобрение од власта. Целта на групата е едноставна – да се подготват за војна и да направат модел на општество засновано на воени вежби, послушност и страв. Петер сонува дека еден ден ќе може да го убеди целото општество – како голем политичар. Со „Аж пријде валка“ („Кога ќе дојде војната“) режисерот Јан Геберт ни прикажува водач во издигнување и допира многу специфичните теми поврзани со национализмот и механизмите на моќта.

Коментар

Само регистрираните корисници можат да додаваат коментари. Најави се или Регистрација
Претплати ме на оваа тема
Прикажи ги сите коментари (-)
0


Корисниците ги избрале филмовите


Имате прашање ?
Сугестија ?
Крикита ? :(

Ако имате било какви прашања во врска со ТВ распоред, потполнете го прашалникот. Одговорот стигнува веднаш!


Најави се

Корисничко име:
Лозинка:
Запомни ме